Digital Ocean ile Kendi Wordpress Sitenizi Kendiniz Host Edin

DO_Logo_Horizontal_Blue-a2b16fb8
Merhaba bu yazıda bu siteninde yayınladığı Digitalocean serverları ve tek tuşla wordpress hosting nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğim.

Bunun için gerekli olan tek şey geçerli bir kredi kartınızın olması. Ben bankadan aldığım sanal kartım ile uzun bir süredendir hizmetten yararlanıyorum. Şuana kadar kesilme vs. de yaşamadım.

Başlamadan önce Digitalocean’dan biraz bahsedelim. Amerika tabanlı bir şirket olan Digitalocean inc. Birçok bölgede sunucu çiftlikleri barındıran bir firma. Aşağıda şuan kullanılabilen bölgeleri görebilirsiniz.
DigitalOcean Serverları

Ödemeyi ise kullandığınız kadar ödiyorsunuz. Saatlik sunucu ücretleri 0.007$ gibi enteresan bir rakamdan başlıyor. Tek tuş ile wordpress kurmak için ise aylık 10$ lık paketi seçmeniz gerekiyor.

Aşağıdaki link yardımı ile üye olursanız 10$ hesabınıza kredi kartınızı eklediğinizde yükleniyor. Bu sayede ilk ayıda bedavaya getirmek mümkün.

Üyelik Linki Buradan

Bu kadar bilgiden sonra kuruluma başlayabiliriz.
Üyelik adımlarını tamamladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıcaksınız.
DigitalOcean Dashboard
Sağ üstte bulunan “Create Droplet” butonuna tıklayarak kurulum işlemine başlayabiliriz.

Daha sonra sunucumuzun ismini sunucu özelliklerini seçeçeğiz. 5$ lık paket ile hazır wordpress kurulumu artık yapılamadığı için 10$ lık paketi seçmeniz burada önemli.

DigitalOcean Create Droplet

Sonraki aşamada bölge seçmeniz lazım. Bu bölümde Amsterdam, Frankfurt ve Londra en hızlı erişime sahip olanları. Siteye türkiyeden girilecekse bunlardan birini seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

DigitalOcean Create Droplet

Sayfayı kaydırmaya devam ettiğinizde Applications altında WordPress i seçmeniz gerekiyor. İsterseniz LAMP gibi hazır diğer uygulamaları da seçebilirsiniz.

DigitalOcean Create Droplet

Daha sonra artık sayfanın sonundaki Create Droplet butonuna tıklayabilirsiniz.
Butona tıkladıktan sonra sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak ve yaklaşık 60sn beklemenizi söyleyecek. Genellikle daha kısa sürsede bir miktar bekledikten sonra mail adresinize sunucu bilgilerini içeren bir mail alacaksınız.

DigitalOcean Create Droplet

Aşağıda mailin bir örneği bulunuyor.

DigitalOcean Create Droplet

Maildeki ip adresini tarayıcınıza yapıştırırsanız aşağıdaki gibi bir görselle karşılaşacaksınız.
DigitalOcean Create Droplet

Yapmanız gereken windows kullanıyorsanız. Putty’yi indirmek. Linux, Unix, Mac osx veya benzer başka bir işletim sistemi kullanıyorsanız ssh bağlantısı başlatabilmek için terminal penceresini açmak.

Mac OSX  üzerinde ssh bağlantısı örneği
Mac OSX üzerinde ssh bağlantısı örneği

Host adresi olarak gelen mailde bulunan ip adresini yazacağız. Kullanıcı adımız root olacak ve root parolamız da gelen mailde yazan password olacak. Bu arada parolayı ilk oturum açtığınızda değiştirmeniz gerekiyor. Sistem sizi buna zorlayacaktır. Parolanızda en az bir büyük, bir küçük ve bir adet rakam olması gerekiyor.

DigitalOcean Create Droplet

Giriş yaptığınızda MySQL root parolanızı da görebilirsiniz.

SSH bağlantısını kestiğinizde kurulum başlayabilir bir hale geliyor.

Mail olarak gelen ip adresini tarayıcınıza yapıştırın ve kuruluma başlayın. Kurulum aşamaları aşağıdaki gibi olacaktır. Diller arasında Türkçe’de mevcut.
DigitalOcean WordPress

DigitalOcean WordPress

DigitalOcean WordPress

Kurulum tamamlandıktan sonra http:///wp-admin/ olacak şekilde tarayıcınızdaki linki düzenleyin ve kurulum aşamasında kullandığınız kullanıcı adınızı ve parolanızı kullanarak giriş yapın.
Bu işlemlerden sonra yapmanız gereken tek şey dns ayarlarınızı tamamlamanız.

Yorumları Göster